Oldukça uzun, yorucu ama bir o kadar da keyifli bir tur

Pandemi döneminde 2 yıl boyunca hiç yurt dışı seyahat edememiş hatta yurt içinde bile nadiren seyahat etmiştik. Bu sebepler ile 2023 yılbaşını yurt dışında nerede nasıl geçirsek diye düşünürken, son zamanların en popüler rotalarından olan “Baştan Başa Balkan Turu” rotasını seçmiştik. Toplam 8 gün ve 7 gece süren tur için Jolly Tur‘u tercih ettik. Son derece iyi programlanmış turda, rehberimiz Onur Bugaric‘in de muhteşem katkıları ile son derece renkli ve güzel bir tur yaşadık. Şimdi tur ile ilgili yaşadıklarımızı elimden geldiğince size anlatmaya ve fotoğraflar paylaşmaya çalışacağım. Keyif almanızı umuyorum.

Tur hakkında genel bilgiler

Tur toplamda 7 gece ve 8 gün sürüyor, yani tura başladığınız gün ertesi hafta aynı gün sona eriyor, bizim turumuz cuma günü başlamıştı ve bir hafta sonraki cuma günü sona erdi.

Sıra ile farklı yönlerde gerçekleşen turun bir yönü İstanbul-Sırbistan-Bosna Hersek-Karadağ-Arnavutluk-Kuzey Makedonya-İstanbul, diğer yönü ise bunun tam tersi, İstanbul-Kuzey Makedonya-Arnavutluk-Karadağ-Bosna Hersek-Sırbistan-İstanbul şeklinde. Otobüs bir grubu bıraktığı şehirden 2 gün sonra yeni grubu alıp tam tersi yönde yeni tura devam ediyormuş ve bu şekilde sürüp gidiyormuş. Biz, turun Sırbistan ile başlayan kısmına katıldık.

Uçak ile başlıyor, otobüs ile devem edip uçak ile bitiyor

Tur ilk gün İstanbul Sabiha Gökçen hava alanından sabah saatlerinde başlıyor. Kendi imkanlarımız ile hava alanına ulaşıp, check-in ve bagaj işlemlerimizi gerçekleştirdikten sonra pasaport kontrolünden geçerek uçağa gittik. Alanda Jolly Tur adına bir görevli bir saat boyunca çıkabilecek olası bir aksaklık için bekliyor ve sizi telefon ile arıyor, ancak tur adına her hangi bir görevi bulunmuyor. Bizi de aradı, alanda olup olmadığımızı ve bir sorun olup olmadığını sordu. Biz herhangi bir sorun yaşamadığımızı belirtip teşekkür ettikten sonra görüşmemizi sonlandırdık.

Vize Gerekmiyor

Az önce pasaport kontrolünden bahsetmişken hemen belirteyim, tur boyunca geçeceğimiz herhangi bir ülkede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulanmıyor, yani bu tura, pasaportunuzu yanınıza alarak katılabilirsiniz. Herhangi bir vize başvurusuna gerek olmuyor.

Pasaportlar ile ilgili ek bir bilgi daha verdikten sonra turun diğer detaylarına devam edeceğim. Tur boyunca otobüs ile yani kara yolu ile 4 ülke sınırı geçiyorsunuz ve doğal olarak bu geçişlerin tamamında da pasaportunuza ihtiyacınız oluyor, eğer bir şekilde pasaportunuzu kaybeder veya bir yerlerde unutursanız ne yazık ki tura devam edemiyorsunuz, bulunduğunuz ülkede bulunan konsolosluğumuzdan bir kağıt alarak geri dönüyorsunuz. Bu nedenle her hareketinizden önce mutlaka pasaportlarınızı öncelikle kontrol etmenizi tavsiye ediyorum.

Kullanacağımız Yerel Paralar

ŞehirÜlkeYerel ParaTur esnasındaki 1 Euro Değeri
(Ocak 2023 başı yaklaşık değer)
Simge
BelgradSırbistanSırp Dinarı117RSD
Saraybosna, Mostar, ÇitlikBosna HersekBoşnak Markı2BAM
Tivat, Kotor, BudvaKaradağEuro1EUR
İşkodra, TiranArnavutlukArnavutluk Leki118ALL
Ohrid, Manastır, ÜsküpKuzey MakedonyaMakedon Dinarı61MKD

Geçtiğimiz tüm ülkeler için, market, benzinci ve benzeri kurumsal mekanlarda yerel para dışında bir para geçmiyor. Marketlerin tamamında kart geçiyor, diğer mekanlarda, örneğin benzinlik, restaurant, cafe ve benzeri yerlerde, kart geçip geçmediğini önceden sormak gerekiyor. Esnaf olarak tabir ettiğimiz işletmelerin de neredeyse tamamında yerel para dışında euro da geçiyor. Yine de bunu da önceden sormakta fayda var.

Yanınıza euro alarak bu seyahate çıkmanızı öneririm, dolar döviz bürolarında yerel paraya çevrilebilse de alışverişte doğrudan euro gibi pek kullanılamıyor.

Gidilen ülkelerde, ne süre ile kalınacağını, en son ne zaman yerel para kullanabilme fırsatınızın olacağını ve tahminen ne kadar bir euro bozdurmanız gerektiğini rehberimiz söylüyor ve bu konuda yardımcı oluyor.

  Adım adım, turun diğer kısımları

  Bundan böyle turu adım adım yani her ülke ya da şehir değiştirdiğimizde yaptığımız yolculuk ve ziyaretleri detaylı olarak farklı bir yazımda anlatacağım. Yukarıda uçak ile başlıyor demiştim, ve Jolly tur alan görevlisi ile telefon görüşmemizden bahsetmiştim. Sonrasında uçağa binerek 2 saat 10 dakikalık bir uçuş ile Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’na indik. Hareketimiz 10:40 inişimiz ise saat farkından dolayı 10:50 oldu.

  İstanbul – Belgrad – 1.nci Gün


  Nikola Tesla Havaalanı‘nda çıkışta bizi rehberimiz Onur Bey karşıladı, kısa süreli bir tanışma sonrası bizi otobüse yönlendirdi, tüm tur boyunca kullanacağımız otobüsü bulduk ve şoförümüz ile de tanıştık. Burada hemen belirteyim, otobüs ile toplamda yaklaşık 1600 km yol yapacaktık ve tüm yol boyunca kendimizi son derece güvende hissetmemizi sağladı, çok sakin ve işinde iyi, rehberimiz ile uyumlu ve her ikisinin de tura olumlu katkıları büyük. Devamı…

  Belgrad – Saraybosna – 2.nci Gün


  Seyahatimizin geri kalanına, ta ki son gün İstanbul‘a dönene kadar otobüs ile devam edeceğiz. İlk gün geceyi geçirdiğimiz Belgrad‘dan sabah kahvaltı sonrası Bosna Hersek‘e doğru harekete başladık. Turun en uzun kara yolu etabı olan bu kısımda yaklaşık 320 km yol gideceğiz. Sırbistan sınırlarından çıkıp Bosna Hersek‘e gireceğiz ve Saraybosna‘ya kadar gideceğiz. Tüm yolun sadece küçük bir bölümü otoban olup yolun geri kalanı, bir şerit gidiş, bir şerit geliş şeklinde ve oldukça virajlı. Bu nedenle 320 km yolu, alışık olduğumuzun aksine çok uzun bir sürede alacak ve Saraybosna‘ya ancak akşam saatlerinde varacağız. Yılbaşı gecesini Saraybosna’da geçireceğiz. Devamı…

  Saraybosna – Mostar – Poçitel – Çitlik(Čitluk) – 3.ncü Gün


  Yılbaşı sabahı olması nedeni ile bu sabah otelden 09:00’da ayrıldık, yani her zamankinden 1 saat daha geç. Bu akşamı da Bosna Hersek’te, Hersek bölgesinde, Hırvatistan sınırına çok yakın ve ağırlıklı olarak Hırvatların yaşadığı Çitlik isimli bir Katolik kasabasında geçirecektik, ertesi günkü Karadağ gezimiz sırasında, Karadağ’da konaklamayacağımız için nispeten Karadağ sınırına doğru da yaklaşmış olacaktık. Duraklarımız, Mostar, Poçitel ve Çitlik. Devamı…

  Günübirlik Karadağ(Montenegro) – 4.ncü Gün


  Önceki geceyi, Karadağ sınırına yakın bir yerde Bosna Hersek’in Çitlik kasabasında geçirmiştik. Sabah kahvaltısının ardından erkenden yola çıkarak Karadağ sınırına doğru hareket ettik. Duraklarımız arasında, Port MontenegroKotorBudva ve Sveti Stefan adasını tepeden görebileceğimiz bir nokta vardı. Gün boyu süren bu seyahten sonra Karadağ’da konaklamayacağız ve Arnavutluk sınırından geçerek, sınıra çok yakın bir konumda olan İşkodra şehrinde konaklayacağız. Devamı…

  İşkodra – Tiran – Ohrid – 5.nci Gün


  Sabah kahvaltı sonrası otelden ayrılarak Tiran’a doğru harekete geçtik. Arnavutluk‘a bir önceki gün giriş yapmış ve doğrudan otele giderek günü tamamlamıştık. Bu gün ise Arnavutluk’un baş kenti Tiran’ı gezeceğiz ve sonraki günü geçireceğimiz Ohrid şehrine doğru yola koyulacağız. Gün boyu yolda olup, arada da Tiran ziyaretimiz olduğundan Ohrid’e ancak gece varabileceğiz ve Ohrid gezimizi ertesi güne bırakarak turun tamamnından farklı olarak geceyi yine 2.nci kez Ohrid’de geçireceğiz ve bir otelde 2 gece kalmış olacağız. Çünkü Ohrid gezimiz tüm gün sürmüş olacak. Ohrid’i sonraki gün konuşuruz, şimdi sırada Tiran var. 🙂 Devamı…

  Ohrid – 6.ncı Gün


  Bir önceki gün, otelde rehberimizin bize sürpriz olarak hazırladığı çok güzel bir gece geçirmiştik. Otelde geçirdiğimiz müthiş eğlencenin sabahında, sabah kahvaltısının ardından Otobüs ile şehre indik. Rehberimizin kısa anlatımı sonrası, yerli bir rehber eşliğinde şehri gezmeye başladık. Kale içi, antik tiyatro, kalenin üst kapısı, burada bulunan Holy Mary Perybleptos kilisesi, kağıt müzesi, inci satıcıları ve kalenin alt kapısını gezdik. Daha sonra rehberimiz ile tekrar buluştuk. Ardından öğlen yemeği için serbest zaman, ekstra aldığımız tekne turu ve son olarak gölün en güneyinde bulunan Aziz Naum milli parkı ve içersinde bulunan Manastırı gezdik. Devamı

  Üsküp Yolunda – 7.nci Gün


  Sabah kahvaltısı sonrası iki günümüzü geçirdiğimiz Maiva otelden ayrılarak tur boyunca ve İstanbul öncesi son durağımız olan Üsküp‘e doğru yola çıktık.

  Yol boyunca Resneli Niyazi olarak bilinen Niyazi Bey‘in yaşamının büyük kısmını geçirdiği Resne’ye, Atatürk‘ün ilk askeri eğitimini aldığı Manastır Şehri‘ne, bildiğimiz mimariden ve türden çok farklı olan Alaca Camii‘ni görmek için Kalkandelen‘e ve Üsküp’e yakın bir mesafede bulunan Matka Kanyonu‘na uğrayacağız. Üsküp’e vardığımızda akşam olacağından, Üsküp turumuzu, İstanbul’a döneceğimiz son güne bırakacağız. Devamı…

  Üsküp(Skopje) ve İstanbul’a dönüş – 8.nci Gün


  Sabah kahvaltı sonrası valizlerimizi otobüse bırakıp otelden çıkış yapıp turumuza yürüyerek başlıyoruz.

  Bu günkü programda, saat 14:00’a kadar rehberimiz eşliğinde şehri gezeceğiz, öğlen yemeğimizi yiyeceğiz ve serbest zaman geçireceğiz.

  Saat 14:00’da otobüsümüz bizi şehir merkeznden son kez alarak Üsküp Büyük İskender Uluslararası Havaalanı‘na bırakacak ve 16:35’deki uçağımız ile İstanbul‘a doğru hareket edeceğiz ve 8 günlük bu güzel tur sonlanmış olacak. Devamı…

  Gökhan Yılmaz

  Gökhan Yılmaz

  Tüm gönderileri gör