Baştan Başa Balkanlar yazı dizisinin tamamı için buraya tıklayın

Resne – Manastır İdadisi – Kalkandelen – Mata Kanyonu – Üsküp – 7.nci Gün


Üsküp Yolunda

Sabah kahvaltısı sonrası iki günümüzü geçirdiğimiz Maiva otelden ayrılarak tur boyunca ve İstanbul öncesi son durağımız olan Üsküp‘e doğru yola çıktık.

Yol boyunca Resneli Niyazi olarak bilinen Niyazi Bey‘in yaşamının büyük kısmını geçirdiği Resne’ye, Atatürk‘ün ilk askeri eğitimini aldığı Manastır şehrine, bildiğimiz mimariden ve türden çok farklı olan Alaca Camii‘ni görmek için Kalkandelen‘e ve Üsküp’e yakın bir mesafede bulunan Matka Kanyonu‘na uğrayacağız. Üsküp’e vardığımızda akşam olacağından, Üsküp turumuzu, İstanbul’a döneceğimiz son güne bırakacağız.

Resne Şehri ve Resneli Niyazi Bey Sarayı

Üsküp’e doğru yola koyuluyoruz, ancak yol üzerinde olmamasına rağmen, tarihimiz açısından çok önemli olan 2 şehre uğramak için yolumuzu biraz değiştiriyoruz. Bu şehirlerden ilki Resne. Ohrid’e 35 km uzaklıkta olan Resne’ye 50 dakikalık bir sürede ulaşıyoruz.

Resne‘nin önemi, tarihte Resneli Niyazi olarak bilinen Ahmet Niyazi Bey’in sarayının burada olmasıydı. Manastır Askeri İdadisi‘nde askeri eğitim almış ve Yunan savaşında büyük başarılara imza atmıştı. İttihat ve Terakki cemiyetine katılarak Cumhuriyet yolunda önemli adımların atılmasında ve ilk fikirlerin canlanmasında  önemli rol oynamıştır. Balkan savaşı sonrası İstanbul’a gideceği bir sırada, 10 yıldır korumalığını yapan koruması tarafından öldürülmüştür. Herkesçe bilinen “Ne Şehitti ne Gazi, pisi pisine gitti Niyazi” sözünün bu olaydan çıktığı rivayet edilir.

Manastır Şehri ve Manastır Askeri İdadisi(Askeri Lisesi)

Resne’den sonra ise ikinci durağımız Manastır şehri, Resne’ye 30km mesafedeki şehre 35 dakikada ulaşıyoruz. Manastır’da Osmanlı döneminin askeri idadisi bulunmaktaydı, şimdiki tabirile askeri lise anlamına gelen bu okuldan Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk de eğitim almış ve Cumhuriyet ve özgürlük fikirleri ilk olarak buralarda canlanmıştır. Bu okul günümüzde müzeye dönüştürülmüş ve binanın neredeyse yarısı kurucumuz ve büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk‘e ayrılmıştır. İçeriye Giriş kişi başı 3 euro olup mutlaka gezmenizi tavsiye ederim. Müzenin Atatürk’e ayrılan bölümünde yazı yazabileceğiniz bir de anı defteri bulunmaktadır. Müze ziyaretimizden arda kalan zamanda müze çevresinde bulunan çarşıyı gezdik, bir cafede oturup Sahlep içtik. Çay ve kahve de seçenekler arasında ancak demeleme çay burada yok.

Üsküp‘e doğru devam ediyoruz, kuzeye doğru 2 saatlik bir yolculuktan sonra öğlen yemeğimiz için, ağırlıklı olarak börek ve donut benzeri tatlılar satan bir yol üstü restoranına uğradık. Bir dağ gecidinde olan bu restoranda güzel bir manzara eşliğinde börek yedik. Restoranın adı Mekicite od Straža

Kalkandelen(Tetovo)

Yemek için verdiğimiz 30 dakikalık molanın ardından yola devam ederek yerel adı Tetovo, bizdeki adı Kalkandelen olan şehre ulaştık. Bu şehrin merkezinde bulunan Alaca Camii‘yi görmek için oldukça yoğun bir trafiğe girdik ve 20 dakikalık yoğun bir trafiğin ardından camiye ulaştık. Cami Osmanlı döneminden kalma. İçi ve dışı rengarenk motiflerle boyalı son derece güzel bir camiiydi uğramadan geçemezdik.

Matka Kanyonu

Üsküp‘den önceki son durağımız  ise, ekstra aldığımız Matka Kanyonu turuydu, Üsküp’e oldukça yakın bir konumda bulunan Matka kanyonu için belirli bir noktaya kadar otobüsümüz ile gittik ve kalan mesafeyi yürüyerek kanyona ulaştık. Muhteşem manzaralar eşliğinde bir barajın arkasında bulunan kanyon üzerinde tekne turu yapabilirsiniz. Kişi başı 5 euro olan tura katılmak isterseniz bu tur 30 dakika sürüyor. Tekne turuna katılmak istemeyenler için bir kaç tane cafe restaunant var ancak bizim bulunduğumuz zaman kış olduğu için sadece bir tanesi açıktı. Kahve ve çay 2.5 euro idi, yemek ve diğer içecekler de elbette mevcut.

Kanyon sonrası Üsküp şehrine hareket ettik ve kısa bir yol sonrası şehrin neredeyse merkezinde bulunan otelimize ulaştık. Yemek sonrası serbest olarak şehri gece görmek amacıyla 1 saate yakın bir tur yaptık. Otelde içki servisi bulunmuyor, cafesinde diğer sıcak ve soğuk içecekler mevcut. Otele yürüyerek yarım saat mesafede bir AVM ve nehri geçince de karşıda bir Casino mevcut. Şehrin rehber ile turu son günümüz olan yarın.

Üsküp’den (Skopje) gece görüntüleri

Baştan Başa Balkanlar Yazı Dizisi

Gökhan Yılmaz

Gökhan Yılmaz

Tüm gönderileri gör