İstanbul’dan gidecekseniz yaklaşık 2 saat 45 dakikalık bir uçuş gerektiriyor, Kloten Havaalanı Zürih’in biraz kuzeyinde kalıyor ancak her 10-15 dakikada bir Zürih Büyük İstasyona (Hauptbahnhof) tren mevcut ve yaklaşık 15 dakika sürüyor. İlk gidenler için, trenlerde 1. ve 2. sınıf uygulaması var, siz özellikle talep etmedikçe 2.sınıf bilet almış olacaksınız, ücretler değişken, en son 12.50 CHF ödemiştim, bindiğiniz vagona dikkat edin ve eğer üzerinde 1 yazıyorsa ki istasyona girdiğiniz yerde beklerseniz bu vagona denk geleceksiniz, ya ileri doğru yürüyebilir ya da vagon arasındaki bölümde seyahatinizi sürdürebilirsiniz.

Yine ilk gideceklere, hava alanında uçaktan indikten sonra terminaller ile pasaport ve bagaj alma bölümleri arası metro tarzı bir tren ile ulaşım sağlanıyor, bunun için alt kısıma inerek sıradaki vagonu bekleyin, sizi terminalden alıp pasaport ve bagaj alma bölümüne ulaştıracaktır.

İlk gidecekleri kısaca bilgilendirdikten sonra gelelim Şehre. Zürih Mükemmel bir şehir, son derece düzenli ve temiz. Tüm kaldırımlar aynı yükseklikte stil ve şekilde. Metro bu şehirde yok ancak neredeyse her sokaktan tramvay geçiyor. Turistik amaç ile gidiyorsanız ana istasyondan hemen bir harita alabilirsiniz, aldığınız haritada metro şemasının olmasına dikkat edin.

Oldukça pahalı bir şehir, teknoloji ve alkol dışında hemen her şey pahalı ancak yapısı itibarıyla İsviçre insanı tutumlu ve tasarruflu olduğundan, ki zaten bankacılık sektörü de son derece gelişmiş bu nedenle, şehirde çok sayıda market var. ( İtalya’nın aksine 🙂  )

Eğer döner, kebap, pilav ve benzeri yemekler yemeyi düşünürseniz, çok sayıda Imbiss mevcut ve 15-20 İsviçre Frankı arası bir fiyata kocaman bir tabak yemek yiyebilirsiniz. (Döner, Kebap, salata vb.)

Limmat Nehri’nin Zürih gölüne ulaştığı yer ve nehrin her iki kıyısını mutlaka gezin, bol miktarda mağaza, müze, kitap evi ve kahve dükkanları mevcut. Köprüler, Saat Kuleleri ve çok sayıda kilise. Kusursuz ve büyülü bir şehir.

Gökhan Yılmaz

Gökhan Yılmaz

Tüm gönderileri gör