Kanallar Şehri Venedik

Turun son durağı olan Venedik için sabah erkenden otobüs ile Floransa’dan İtalya’nın kuzey doğusuna, Adriyatik Denizi’nin kuzey kıyılarına doğru hareket ettik. İtalyanca ismi Venezia olan Venedik, aynı ismi taşıyan Venezia ilinin ve Veneto bölgesinin Baş Kenti.

Venedik’in ada olan tarihsel kısmı, ana karaya ismi Ponte della Liberta (Özgürlük Köprüsü) olan, sonradan 4 kilometre uzunluğunda olduğunu öğrendiğim bir köprü ile bağlı. Otobüs ile bu köprüyü de geçerek, check point (Otobüs park alanı) a ulaştık. Aslında burada tarihi Venedik adası üzerine varmış oluyorsunuz ancak biz buradan Vapuretta ismi verilen tekneler ile şehrin ana meydanının bulunduğu yere hareket ettik. 6 euro gidiş ve 6 euro dönüş ücreti olmakla beraber, toplu olarak gidiş geliş kişi başı 10 euro’ya transfer işlemini halletmiş olduk.

St.Marco Meydanı

Vapurettadan iner inmez sizi ana meydan (St.Marco Meydanı) ve Venedik Şehri’nin girişi karşılıyor, son bakış köprüsü adı verilen köprünün bir tarafında, tarihte hiç kimsenin kaçamadığı iddia edilen Venedik Hapishanesi, diğer tarafında ise Dük’ün Sarayı bulunuyor. Sarayı gezmek ücretli. Biri denize, biri de meydana bakan iki muhteşem balkonu bulunan sarayı gezebilirsiniz. Mahkumlar, meydandan hapisaneye götürülürken, bir daha gün ışığını göremeyecekleri için, bu köprü üzerinde son bir kez denize ve Venedik’e bakarlarmış. Bu yüzden bu köprüye son bakış köprüsü deniyormuş.

Meydanda Dükün sarayının yanı sıra büyük bir kilise ve çan kulesi bulunuyor, ayrıca Osmanlı Direkleri adı verilen üç adet de uzun direk bulunuyor. Bu direkler, kaybedilen, Girit, Rodos ve Mora’yı temsil ediyormuş. Bu üç bölge Venedik ticareti için o kadar önemliymiş ki, buralar Osmanlı Devleti tarafından ele geçirilince Venedik için çok büyük bir kayıp olmuş.

Diğer İtalya meydanlarından farklı olarak, Venedik Ana meydanında hiç heykel olmadığını fark edeceksiniz, bunun nedenini rehberimiz, alanın kısıtlı olması olarak açıkladı ve zamanında şehirde böyle bir karar alınmış ve halen de bu karara uyuluyormuş.

Gondol Turu

Meydandan iç tarafa doğru geçerek, Gondol Turlarının düzenlendiği yere gelebilirsiniz. Burada 6 kişi olmak kaydıyla kişi başı 25 euro karşılığında Gondol Turuna katılabilirsiniz. Rehberimizin söylediğine göre, daha ucuz turlar da mevcutmuş ancak en kapsamlı turu burada yapıyorlarmış, ayrıca her bir tur içinde bir şişe de şampanya ikramları bulunuyor.

Venedik kanallarında gondol ile gezerken, bazı alçak köprülerin altından geçiyorsunuz, bu anlarda gondolcu bir düzenek ile gondolu yan yatırıyor. Yapısı gereği gondol asla devrilmiyormuş ancak üzerinden insan düşebiliyormuş , bu nedenle asla ayağa kalkmamamızı rehberimiz bize özellikle söyledi. Bu güne kadar böyle bir olay duymadığını da sözlerine ekleyen rehberimiz, yine de ayağa kalkılması durumunda gondolcunun hemen tepki vererek oturulması yönünde uyarı yaptığını bildirdi.

Venedik Maskesi

Dünyaca ünlü bu maskeyi, Venedik’in her yerinde göreceksiniz, fiyatı ortalama 25 euro civarında bulabilirsiniz. Ayrıca bu maskelerin küçük olanları da mevcut, bunların fiyatları da ortalama 2,5 euro civarı.

Gökhan Yılmaz

Gökhan Yılmaz

Tüm gönderileri gör