Toskana turu, klasik İtalya turu içerisine dahil olmayan ekstra turlardan birisiydi, Floransa durağının ikinci gününe denk gelen bu tur, ekstradan almak için en mantıklı turdu. Çünkü Pisa ve Siena gibi iki önemli şehrin yanı sıra San Gimignano isimli bir köye uğruyordu. Bu nedenle bu tura katılmıştım.

Floransa’dan sabah saatlerinde yine otoban ile uzunca bir müddet gittikten sonra Pisa şehrine ulaşıyorsunuz. Klise’nin ve tabii ki dünyaca ünlü eğik çan kulesinin bulunduğu meydana araç girmesi yasak olduğundan, otobüsümüz dışarıda bir yere park ettikten sonra (otobüslerin bu şekilde şehir dışında park ettikleri yerlere Check Point deniyor) yaklaşık 20 dakikalık bir yürümeden sonra meydana ulaştık. Sizi nasıl etkiler bilmem ama meydana giriş kapısından Pisa Kulesi’nin ilk görüntüsü bende müthiş bir heyecan uyandırmıştı. Bu güne kadar hep fotoğraf olarak gördüğüm bu kule, kilisenin arkasından bir kartpostal gibi belirivermişti.

Meydana giriş ücretsiz, eğer kuleye çıkmak isterseniz ücret ödüyorsunuz, ben çıkmadığım için fiyatını sormadım ancak yine tahminen 5 ila 10 euro arasındadır. Kulenin yanında bulunan çeşmeden su içebiliyorsunuz, bir şişe suyun 2.5 euro olduğu düşünülürse, şişenizi de doldurmanız mantıklı olacaktır.


Pisa’dan fotoğraflar


Kuleye Destek Oluyoruz…

Korkmayın maddi destek değil, kuleye çıkarak maddi destek olursunuz belki ama bu bahsettiğim  artık bir fenomen haline gelen, kuleye destek fotoğrafı. Siz elinizi kuleyi düzeltmeye çalışır gibi boşlukta havaya kaldırıyorsunuz ve bir arkadaşınız da kule ile sizi hizalayarak sanki kuleyi düzeltmeye çalışıyormuşsunuz gibi bir görüntü elde ediyor. Bunun omuz ile dayanma ya da sırtına alma şeklindeki versiyonları da mevcut tabii.

Bangladeş’li Satıcılar
Meydan’dan otobüsümüze dönerken, yol üzerinde hediyelik eşya satan küçük kulübelere rastladık, bunlar dükkanlarına Türk Bayrakları asmışlar, her ne kadar hilal biraz farklı olsa da amaçları bu. Ve sizin Türk olduğunuzu anladıkları anda, Türkçe konuşmaya başlıyorlar. Gel vatandaş gel, batan geminin malları bunlar, sudan ucuz gibi söylemlerde bulunuyorlar. 

 Gerçekten de gezilen yerler içerisinde en uygun fiyatlara buradan hediyelik eşya alabilirsiniz. Hediye alırken özellikle İtalyan yapımı olmasına dikkat ettim, Çin malı oldukça fazla ürün var çünkü.

San Gimignano

Siena’ya giderken yoldan biraz saparak, San Gimignano isimli rehberimizin söylediğine göre 1200 yıllık olan, bir dağın tepesine kurulmuş, surlar ile çevrili tarihi bir köye uğradık. Uğradık derken, bu bize has bir hareket değil, Toskana turu yapan bir çok kişinin uğradığı bir köymüş, zaten check point (otobüslerin bekledikleri yer) burada iki adet. O kadar kalabalık ki, otobüsler köye yakın bir yerde yolcuları indirecek kadar bir süre bekledikten sonra, çok daha aşağılarda başka bir yerde bekliyorlar ve turunuz bittiğinde haber veriyorsunuz, gelip sizi alıyorlar.

Köyde de gezilecek bir çok yer var, meydan, kilise, kale ve muhteşem bir manzara görünümü.

Makarna, Balzamik Sirke, Şarap, Peynir…

Bu köyden, makarna, balzamik sirke, şarap ve peynir benzeri alışverişinizi yapabilirsiniz. Kartla ya da nakit alışverişinizi yaptıktan sonra, gezinizi elinizde torbalar ile yapmamanız için, poşetlerinizin üzerine isminizi yazıp bırakabilir ve tur sonunda otobüsünüze gitmeden önce alabilirsiniz. (Her dükkan değil ama bu şekilde yapan dükkanlar var)

Köyden otobüs noktasına (check point) yaklaşık 15 dakika yürüyorsunuz, otobüs noktasında COOP isimli bir de büyük market bulunuyor.


San Gimignano’dan fotoğraflar


Siena

Toskana turumuzun son durağı olan Siena’ya doğru giderken, rehberimizin anlattığı ilginç tarihi dinledik. Anlatılana göre, Floransa ile Siena tarih boyu sürekli birbirleri ile çekişmiş hatta bir ara savaşmışlar bile. Toskana bölgesinin hatta İtalya’nın başkenti olma mücadelesi bu iki şehri birbirine düşürmüş tarihte. Başta Siena galip gelse de, daha sonra  Floransa üstünlüğü ele almış ve Siena’nın gelişmesine tarih boyu hep olumsuz etki etmiştir.

Geleneksel at yarışlarına ait, eskiden çekilmiş bir fotoğraf

Şehrin en önemli yeri Piazza del Campo’dur (Campo Meydanı). Campo Meydanı Palio isimli Geleneksel at yarışlarına halen ev sahipliği yapmaktadır. Yarış öncesi meydana tonlarca kum seriyor, kenarlardaki dükkanların üzerinde bulunan demir borulara da kanca ile tahtadan  tribünler yerleştirip burada at yarışı düzenliyorlar. Eğersiz olarak yapılan bu Palio isimli at yarışını kente gelen binlerce kişi izliyor ve şenliklere katılıyor. Daha sonra kum geri toplanıyormuş. Meydanı gezerken, yerde bulunan döşeme taşlarının arasında kum kalıntılarını görebilirsiniz.

Ayrıca Siena’da bulunan Üniversite, dünyaca ünlüdür. Muhteşem bir kültür kenti olan Siena, tarihsel dokusunu çok iyi koruyabilmiştir.

Halkı, genellikle şehri çevreleyen surların dış tarafında yaşıyor ve tarım ile uğraşıyorlar, çok geniş arazilerde, zeytin ağaçları ve üzüm bağları mevcut. İtalya’nın en iyi şarapları da bu üzümlerden yapılıyormuş.

Toskana bölgesine giderseniz, zeytinyağı ve tercihinize göre şarap ve ayrıca balzamik sirke almadan dönmeyin.


Siena’dan fotoğraflar


Gökhan Yılmaz

Gökhan Yılmaz

Tüm gönderileri gör