Daha önce hiç yurt dışı bir tura katılmamış biri olarak, ilk yurt dışı turumu hangi ülkeye yapacağımı epeyce bir düşündükten sonra, Venedik’e olan aşırı merakımın da etkisi ile İtalya Turuna katılmaya karar verdim. Klasik İtalya Turu maceramda, hem tur boyunca gördüğüm yerlerin fotoğraflarını paylaşacağım hem de tur boyunca yaşadığım deneyimleri aktaracağım. Umarım sizlere faydalı bilgiler paylaşmış olurum.

Tur Aslında 3 şehirden oluşuyordu, Roma, Floransa ve Venedik. Ancak tur içerisinde tura dahil olmayan ekstra turlar mevcuttu, ben bunlardan en mantıklı olan Toskana turunu da ekstra olarak aldım.

Toskana turu ile birlikte fazladan, Pisa, Siena ve San Gimignano isimli bir de köy olmak üzere 3 yer daha görecektim. Venedik’te konaklama çok masraflı olduğu için Venedik konaklamamızı, Venedik’e karayolu ile 30 dakika mesafede olan Padova isimli bir yerde yaptığımızdan bunu da sayarsak toplam 7 şehir görmüş oldum.

Bunlar sırası ile Roma, Floransa, Pisa, San Gimignano, Siena, Venedik ve Padova. Yurtdışı Seyahatlerim Bölümünde, İtalya menüsü altında tüm bu şehirler için sayfaları bulabilirsiniz.

İstanbul’dan Roma’ya gidiyoruz.

Turun ilk günü , İstanbul Atatürk Hava Alanı’na gittiğimde, orada benim gibi bu tura katılan yüzlerce kişi olduğunu gördüm, bir gün öncesinde rehberimizin beni telefon ile arayarak bildirdiği üzere daha önceden yaptığım bir takım hazırlıklar vardı, alanda da rehberimizden aldığım kısa bilgilendirmelerin ardından uçuş kartımı almak üzere kontuarda sıraya girdim.

Rehberin bildirdiği dikkat edilmesi gereken hususlar;

1- Pasaport fotokopisi.

Pasaportun sadece, fotoğrafın bulunduğu ön yüzün fotokopisini yanımda getirmiştim, bu şu işe yarayacaktı, İtalya’da her hangi bir sebepten pasaportu kaybetmemiz ya da çaldırmamız durumunda, çok büyük sıkıntı olacaktı, yeni pasaportun çıkartılması ve çeşitli resmi işlemler için tamamen turdan kopacak ve bu işler ile uğraşacaktık. Fotokopimiz olursa, özellikle kalabalık olan ziyaret noktalarında muhtemel hırsızlık, çanta unutması, kaybetme, düşürme vb. olaylarına karşılık, pasaportumuz otelimizde ve kasa içerisinde güvende olacaktı, yanımıza fotokopiyi alacaktım.

2 – Reçeteli ve sürekli kullanmamız gereken ilaçlarımızı yanımıza alalım.

Her hangi bir rahatsızlığımızdan dolayı düzenli kullanmamız ya da o an için kullanmamız gereken bir ilacımız varsa ve her ihtimale karşı ağrı kesici ve benzeri ilaçlarımızı yanımızda götürelim, çünkü İtalya’da eczanelerden her hangi bir ilacı temin etmemiz çok zor, bir hastaneden tekrardan rapor yazdırmamız ve benzeri işlemler gerekli ki bu iş için tur sırasında pek vaktiniz olacağını sanmadığım gibi böyle bir işle de uğraşmak istemeyeceğinizi düşünüyorum.

3 – Yurt dışı çıkış harcı.

Her ne kadar benim seyahatim anında alandaki yurt dışı çıkış harcı veznesi, ödeme için boş olsa da siz yine de oluşabilecek bir yoğunluğu göz önüne alarak, çıkış harcınızı bir kaç gün önceden, anlaşmalı bir banka şubesine pasaportunuz ile birlikte giderek ödeyiniz, alanda elinizde makbuzunuz hazır olsun.

Kontuardan uçuş kartımı aldıktan sonra, valizimi de teslim etmiş oldum ve sırt çantamla birlikte çıkış işlemi için, yurt dışı çıkış harcı makbuzum ve pasaportumu hazırlayarak pasaport noktasına gittim.

Pasaport noktasından sonra bir aramadan daha geçiyorsunuz ve daha sonra freeshop alanına geçmiş oluyorsunuz. Bu anda uçuş öncesi bir miktar zamanınız kalabilir, benim yaklaşık 30 dakikam kalmıştı, dükkanları şöyle bir gezdikten sonra uçuş kapısına geldim ve gerekli kontrollerden sonra uçağa transfer aracına geçtim. Buradan sonraki adım, elbette ki uçağa yerleşmek oldu.

Keyifli bir uçak yolculuğu.

İstanbul Atatürk Hava Limanı’ndan havalandıktan sonra, Selanik ve Hırvatistan üzerinden geçtikten sonra Adriyatik denizi üzerine geldik, denizi geçip çizme şeklinde olan İtalya’nın topuk kısmı hizalarından İtalya hava sahasına girdik, bir müddet İtalya üzerinde kuzeye doğru uçtuktan sona Roma Fiumicino Hava Alanı için alçalmaya başladık. Uçuşumuz 2 saatten biraz fazla sürdü.

Uçakta soslu tavuk, salata, zeytinyağlı taze fasülye ve revani tatlısı ikramı oldu, meyva suyu, çay veya kahve ikramları yapıldı. Çok keyifli bir uçuştu.

Fiumicino Hava Alanı, Pasaport Kontrol ve Merhaba Roma

Uçak yine terminal dışına yanaşmıştı, kısa bir beklemenin ardından merdiven yanaştırıldı kapı açıldı ve artık Roma’daydık. Bizi terminale götürecek araca yerleştik ve terminale vardık.

İlk olarak pasaport kontrolüne geldik, burada epey bir kalabalık oluşmuştu, ilk önce 3 olan gişe sayısı daha sonra yeni bir gişe daha açılarak 4 gişeye çıkartıldı. Baştan, çok fazla bekleyeceğiz, bu ne kalabalık, bu ne düzensizlik hissine kapılsam da 20 dakika içerisinde pasaport kontrol işlemi bitmişti.

İstanbul’da ayrıldığım valizime kavuşmak için bildirilen 9 numaralı konveyöre doğru hareketlendim. Valizime kavuştuktan sonra kısa bir kararsızlığın ardından, kendi grubumda olan insanları buldum ve bir müddet sonra da rehberimiz yanımıza ulaştı.

Küçük bir de aksilik yaşandı.

Rehberimiz yanımıza ulaştığında, grubumuzdan bir kişinin valizinin çıkmadığını ve zabıt tutturmak zorunda olduğunu, bu işlemin de yarım saat kadar sürebileceğini söyledi ve bizim hava alanından çıkarak otobüsümüze gitmemizi söyledi. Kaybolan valizin yanlış bir ülkeye gittiğini ve oradan Türkiye’ye dönüş noktamız olan Venedik Marco Polo hava alanına gönderileceğini turumuzun son günü öğreneceğiz. 

İlk Durak Vatikan

Vatikan, Roma’nın içerisinde yer alan içerisinde San Pietro meydanı ve San Pietro Bazilikası’nı  barındıran ayrı bir devlet. Tamamen kendi polisi ve yönetimi var. Ayrıca İsviçreli Muhafızlar olarak bilinen askeri bir ekip tarafından koruma sağlanıyor. Roma’dan sadece bir zincir ile ayrılıyor ve giriş çıkışları denetimsiz, yani doğrudan yürüyerek girilebiliyor. Meydanı, ayakta yüz bin kişi alıyormuş. Vatikan Katolik Dünyasının merkezi olarak kabul ediliyor.

Kilisenin içerisini de ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz ancak diz üstü şort ve kolsuz tişörtler ile giremiyorsunuz, diz altı ve kısa kollu tişörtlere izin var. Ayrıca kubbesine çıkmak isterseniz 7 Euro gibi bir ücret ödemelisiniz.

Özellikle kilisenin içerisini görmenizi öneririm, kilise içerisinde girişte hemen sağ tarafta Michelangelo’nun Pieta heykeli bulunuyor ki bunu mutlaka görün.

Meydanda bulunan dikili taşın çevresinde çeşmeler bulunuyor, bu çeşmelerden akan suyu içebiliyorsunuz. Özellikle 0.5 Lt suyun 2.5 euro olduğunu düşünürsek, şişelerinizi de buradan doldurmanız, özellikle yaz aylarında ziyaret ediyorsanız çok mantıklı olacaktır.  🙂

Eğer Vatikan’a kendi serbest zamanınızda ulaşmak isterseniz, Kırmızı Metro Hattında Ottaviano San Pietro durağında indikten sonra 15 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Roma’da Kırmızı ve Mavi olmak üzere iki ayrı metro hattı bulunmaktadır.

Panaromik tura devam

Vatikan’dan ayrıldıktan sonra, Kolezyum, Aşk Çeşmesi ve İspanyol merdivenlerinde küçük molalar verdik ve Daha sonra otele doğru yola çıktık. Gün böylece noktalanmış oldu.

Otelin metro hattındaki her hangi bir istasyona yürüme mesafesinde olması, seyahatin Roma kısmı için çok önemli çünkü kendi serbest zamanımızda yürüyerek metroya ulaşmak ve oradan da istediğimiz yerlere gitmek  oldukça kolay. Siz de bir tur ile böyle bir seyahate giderseniz, acentanıza özellikle bu konuyu sorun.

Gezilecek Diğer Yerler

Her şeyden önce Panaromik turda en önemli yerler geziliyor ancak zaman biraz kısıtlı olduğundan buralarda fazla duramıyorsunuz. Dolayısı ile kendi serbest zamanımda bir  önceki günde panaromik tur ile gezilen yerleri tekrar ziyaret ettim ve ayrıca Panteon Tapınağı, Santa Maria Del Popolo meydanı, Novana Meydanı, Vatikan Meydanı gibi yerleri gördüm.

Öneri olarak, ilk önce Kırmızı Metro Hattında Ottaviano San Pietro istasyonunda iner, buradan Vatikan’a gider, dönüşte tekrar aynı istasyona gelerek Flaminio Piazza Del Poplo istasyonuna devam ederek, buradan hemen Del Popolo Meydanı’na ulaşır daha sonra Via Del Corso (Del Corso Caddesi) üzerinden yürümeye başlarsınız. Bu cadde sizi doğrudan Venedik Meydanı’na çıkaracaktır ancak meydana gelmeden, sağ bölümde Novana Meydanı ve Panteon Tapınağına uğrayabilirsiniz. (Elinizdeki haritada bu yerler belli ve bir müddet yürümeniz gerekecek)

Venedik Meydanına ulaştıktan sonra Via Dei Fori Imperiali üzerinden kısa bir yürüyüş ile Kolezyuma çıkabilirsiniz. Yol üzerinde sağ tarafta Roma Forumu görebilirsiniz.

Kolezyum’dan tekrar Venedik Meydanı’na dönerek bu sefer Via Nazionale üzerinden Nazionale Meydanına (Piazza Nazionale) yürüyebilirsiniz. Oradan da Termini’ye ulaşarak tekrar metrodan otelinize dönebilirsiniz.(Bu gezinti tüm gününüzü alacaktır)

Metro için

Metro istasyonlarında bilet için otomatik makinalar bulunmakta, hem kağıt hem de metal euro kullanabiliyorsunuz. İngilizce menü mevcut, 6 euro karşılığında günlük metro kartı alabilir ve saat gece 12’ye kadar istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Eğer tek geçiş için bilet alacaksanız bu da 1,5 euro ayrıca belirli bir süre dışarıda otobüslerde de kullanılabiliyor.

Son olarak

Roma tam bir açık hava müzesi gibi, Avrupa seyahati planlıyorsanız öncelikli İtalya’yı görmeniz mantıklı bir seçim olacaktır. Tarihi, binaları, meydanları, kolezyumu ve heykelleri ile size tam bir gezi ziyafeti sunacaktır.

Gökhan Yılmaz

Gökhan Yılmaz

Tüm gönderileri gör