Kayseri

Kapadokya seyahatim için Ürgüp’te bulunduğum günlerimden birisini de günübirlik Kayseri ziyaretim için ayırmıştım.

Ürgüp’e yaklaşık 70 km mesafede olan Kayseri’ye 1 saat içerinde ulaştım. Bu, günü birlik bir ziyaret olacağından doğrudan şehir merkezine ilerledim ve Cumhuriyet meydanı yakınlarında bir yere aracımı park ettim.

Kayseri’nin çok güzel bir şehir olduğunu duymuştum ve biliyordum ancak hayal ettiğimden çok daha güzel bir şehir ile karşılaştım. Meydanı, caddeleri, parkları muhteşem. Şehri boylu boyunca geçen taramvay hattı, cafeleri, restoranları, forumu, müzeleri ve tarifsiz Erciyes manzarası ile görülmeye değer bir şehir.

Sucuk ve Pastırma

Aracımı parketmek için meydanda bulunan kale’nin arka tarafına dolandım, orada, başta pastırma ve sucuk olmak üzere, baharat, soyulmuş sarımsak ve benzeri ürünlerin satıldığı bir çarşı bulunuyor. İşte daha buradan geçerken bile ortamda bulunan kokudan, bu tür ürünleri sevenler için söylüyorum, ne muhteşem bir yere geldiğinizi anlıyorsunuz.  🙂

Kendiniz de sucuk yapabilmeniz için hazırlanmış baharat karışımı, soyulmuş sarımsak ve bağırsağı bu çarşıda bolca bulabileceğiniz gibi. Cevizli sucuk, şeker sucuğu, pestil, lokum gibi geleneksel bir çok tadı da burada bulabiliyorsunuz.

Hal böyle olunca, Kayseri’ye gelip de bu çarşıya uğramadan gitmek olamaz. Mutlaka tavsiye ederim.

Müzeler

Kayseri’de, Arkeoloji müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Selçuklu Müzesi gibi pek çok müze bulunuyor. Vaktim az olduğundan ben en çok merak ettiğim Selçuklu Müzesi’ni ziyaret ettim. Müze oldukça iyi organize edilmiş ve günümüz teknolojisinden üst düzeyde yararlanılmış. Her odada sergilenen nesneler hakkında mutlaka bilgisayar destekli bir ekranda bilgi bulunuyor. Ayrıca o dönemin kıyafetlerini bir kameranın önüne geçerek ve sanal bir şekilde karşınızda bulunan ekrandan seçerek üzerinizde sanal olarak deneyebiliyorsunuz. Müzenin içerisindeki avluda bir de cafe bulunuyor. Fiyatları son derece uygun bu cafede oturup çay, kahve ya da meşrubat içerek yorgunluğunuzu bir nebze atabilirsiniz.

Erciyes Dağı

Kayseri’den yaklaşık 30 km yol ile Erciyes Dağı tesislerine ulaşabiliyorsunuz. Sürekli yokuş yukarı ama genişçe bir yoldan 50 dakika gibi bir sürede tesislerin olduğu noktaya ulaştım. Yaz olduğu için elbette kar yoktu, kış şartlarında bu kadar rahat çıkılabilir mi onu bilmiyorum ancak yaz ayında bile Kayseri’de hava 30 derece civarında iken burada 20 derece civarında idi.

Aracınızı park etmek için tesis alanında oldukça geniş bir otopark alanı var ve ücretsiz. Kış aylarında, yani sezonunda durum ne olur bilemem ancak benim ziyaretimde 15-20 araba kadardık ve oldukça rahattı. Park alanından kısa bir yürüyüş ile teleferiğin olduğu noktaya ulaşabiliyorsunuz ve teleferik ile de bir miktar daha yukarı çıkabiliyorsunuz. Hem teleferik keyfi yapmak, hem de bu efsanevi dağın zirvesine bir miktar daha yaklaşabilmek için teleferiğe bindim. Çıkış ve iniş için tek bilet 6 TL. (Yıl 2015’de)

Gökhan Yılmaz

Gökhan Yılmaz

Tüm gönderileri gör