24 Haziran 2024

Dört günlüğüne gezi amaçlı gittiğim Atina Seyahatim oldukça renkliydi.

Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havaalanı‘ndan 1 saatlik bir uçuş ile Eleftherios Venizelos Hava Alalanına indik, her zamanki gibi keyifli bir uçuş oldu.

Hava Alanından Atina’nın merkezine Tren ya da Metro ile ulaşabilirsiniz, 8 euro değerinde bir bilet alıyorsunuz. İstasyona girişte biletinizi girişte bulunan cihazlara yerleştirerek aktive etmeyi unutmayın.

Tren ve Metro hattı zaten aynı yerde ve ilk aktarma istasyonuna kadar aynı hat üzerindeler, daha sonra metro yerin altına iniyor ve tren hattı da yukarıdan devam ediyor. Bu iki hat tekrardan Monastiraki İstasyonunda kesişiyorlar. Yani Monastirak’ye gidecekseniz, ki Atina’nın merkezi olduğu için ve otellerin yoğunluğu o bölgede olduğundan buraya gitmeniz muhtemel, bu durumda hangisine bineceğiniz fark etmiyor. Ben metroyu tercih ettim. Eğer Monastiraki dışında bir yere gidecekseniz, istasyonunuzun hangi hat üzerinde olduğunu öğrenmenizde fayda var, daha sonradan aktarma derdinden kurtulabilirsiniz bu durumda. Mesela Pire’ye gidecekseniz, buraya tren hattı ulaşıyor, ya doğrudan trene bineceksiniz, ya da Monastiraki’de inip, tren hattına geçiş yapacaksınız. Metro ile Hava Alanından Monastiraki’ye 50 dakikada ulaştık.

Monastiraki’den, yine en merkezi yerlerden biri olan Omonia Meydanına yürüyerek 20-25 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca Metro da buradan geçiyor. Ama ben Aradaki o yolu yürüyerek, o kısmı görmenizi tavsiye ederim. İstanbul’a benzerliğine inanamayacaksınız.

Meşhur Akropolis için, Monastiraki’de bulunan Antik Agora’nın girişinden bilet alabilirsiniz. Antik Agora, içerideki müzeler ve Akropolis’i kapsayan çoklu bileti 12 euro karşılığında alabiliyorsunuz. Biletler 4 gün boyunca geçerli. Yorgun olmadığınız bir günü ayırmanızı tavsiye ederim çünkü oldukça yüksek bir yerde konumlu Acropolis’e tırmanarak ve çok büyük bir alana yayılı Antik Agorayı gezmek oldukça yorucu oluyor.

Pire Limanı ve buraya yürüme mesafesinde olan Paşalimanı’nı mutlaka görün. Pire’ye, yukarıda da bahsettiğim gibi Monastiraki’den Tren ile gidebilirsiniz (1,40 euro). Başka bir yerde bulunuyorsanız da dediğim gibi tren hattına ulaşmanız gerekir. Otobüs, taksi vb. da tercih edebilirsiniz tabii. Ben etmedim ama.

Meclis binası, ve Plaka da görülmeye değer yerler arasında ve yine buralar da Monastiraki’ye yürüme mesafesindeler.

Dönüş için, bindiğiniz her metro hava alanına kadar gitmiyor, metro hattının sonunda sizi indiriyor ve belirli saatlerde gelen metro hava alanına doğru devam ediyor. (Daha önce bahsettiğim gibi, yerin altından çıkarak tren hattına girip devam ediyor.) Ve hava alanı için 1.40 euroluk bilet yerine 8 euroluk bilet almanız gerekiyor. Dönüşte süre olarak bu aktarma durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Gökhan Yılmaz

Gökhan Yılmaz

Tüm gönderileri gör